Україна, Дніпропетровська область,м.Дніпро,Амур-Нижньодніпровський район,вул.Каруни 69а
 
Головна

Звернення громадян

25 січ. 2016
Яка плата за харчування дитини в дошкільному навчальному закладі? Чи існують пільги на харчування дитини в ДНЗ? Як визначається рівень забезпечення прожиткового мінімуму щодо звільнення від плати за харчування дітей у ДНЗ? На який період звільняється родина від плати за харчування - на півроку чи на квартал? Чи мають право неповнолітні особи забирати своїх братів і сестер з дошкільного навчального закладу?

 Яка плата за харчування дитини в дошкільному навчальному закладі?

Розмір плати за харчування дітей у ДНЗ установлюють за поданням закладів місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) власності та мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім’ї та режиму роботи закладу. Така норма передбачена п. 2.2 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.02 р. № 667 (далі – Порядок № 667).

Вартість харчування однієї дитини на день розраховує централізована бухгалтерія, відповідно до норм харчування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.04 р. № 1591, та цін на продукти. Обчислюється даний показник шляхом множення вартості денної норми продуктів харчування в грамах (брутто) для однієї дитини (з урахуванням її віку та кратності харчування) на середню ціну,що діє у цій місцевості на момент складання кошторису.

Після подання таких розрахунків відділом освіти органи місцевого самоврядування визначають розмір батьківської плати та видають розпорядження (рішення) про встановлення вказаної плати.

Пунктом 2.9 Порядку №667 визначено, що батьки сплачують лише за дні відвідування дитиною дошкільного навчального закладу. За дні, у які дитина не відвідувала навчальний заклад ( у разі хвороби, карантину, санаторного лікування, відпустки батьків або осіб, які їх замінюють, у літній оздоровчий період тощо), плата з батьків не стягується.

 

 

Чи існують пільги на харчування дитини в ДНЗ?

Від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах можуть бути звільнені цілком або частково окремі категорії осіб відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 2.5 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженогонаказом МОН від 21.11.2002 р. № 667 звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися протягом року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями тощо.

Пунктом 2.10 Порядку №667 встановлено, що з осіб, які мають право на пільги, але не подали необхідних документів щодо звільнення від плати або зменшення розміру плати, плата справляється в повному обсязі, без урахування пільг.

 

У разі несплати батьками за харчування дитини упродовж двох місяців без поважних причин дитина може бути відрахована з навчального закладу, що передбачено пунктом 12 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003р. №305 (із змінами). У такому разі адміністрація навчального закладу зобов’язана письмово повідомити батьків або осіб, які їх замінюють, про відрахування дитини не менш як за 10 календарних днів.

 

 

 

Як визначається рівень забезпечення прожиткового мінімуму щодо звільнення від плати за харчування дітей
у ДНЗ?

Оскільки дане питання є дуже поширеним серед батьків, діти яких навчаються у ДНЗ, я наведу роз'яснення також, чи має право родина, яка є малозабезпеченою та отримує відповідну соціальну допомогу, на пільги по оплаті за харчування у ДНЗ.

Дані питання оплати регламентуються:
- Законом України "Про дошкільну освіту" №2628-III від 11.07.2001р.;
- Постановою КМУ "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів" №1243 від 26.08.2002р. та
- Наказом МОН України "Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей в державних та комунальних дошкільних та інтернатних учбових закладах" №667 від 21.11.2002р.

На підставі цих нормативних актів батьки вносять оплату за харчування дітей в державному (комунальному) ДНЗ в сільській місцевості - у розмірі не більше 30%, в міській місцевості - у розмірі не більше 50% від вартості харчування на день.

Від плати за харчування дітей у ДНЗ звільняютьсябатьки з тих сімей, де сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищував рівень забезпечення чинного прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), встановленого Законом про Держбюджет на поточний рік для визначення права на звільнення від оплати за харчування дитини у ДНЗ.

Для звільнення від плати або для зменшення її розміру вам потрібно подати до дитячого закладу наступні документи:
- довідки про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, видані за місцем отримання доходів;
- довідку про склад сім'ї, видану житлово-комунальною організацією.

 

 

 

На який період звільняється родина від плати за харчування - на півроку чи на квартал?

Згідно пункту 2.5. Наказу МОН України "Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах" від 21.11.2002р. № 667:

Звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах

проводиться щорічно і може переглядатися на протязі року, але не більше одного разу,

та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами).

Даний пункт із змінами, внесеними згідно з Наказами МОН N490 від 22.07.2003р., N431 від 25.07.2005р. 

 

 

Чи мають право неповнолітні особи забирати своїх братів і сестер з дошкільного навчального закладу?

Відповідно до статті 150 Сімейного кодексу України від 10 січня 2002 р. №2947- ІІІ (із змінами, далі - (сімейний кодекс) батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Частиною 6 статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 р. № 2402-ІІІ (із змінами, далі - Закон № 2402) встановлено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до Закону № 2402.

У частині 3 статті 8 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11 липня 2001 р. № 2628- ІІІ (із змінами, далі - Закон № 2628) зазначено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність перед суспільством і державою за розвиток, виховання і навчання дітей, а також збереження їх життя, здоров'я, людської гідності.

Згідно з частиною 2 статті ІІ Закону № 2628, дошкільний навчальний заклад створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання.

Тобто, вищезазначені норми встановлюють відповідальність батьків або осіб, які їх замінюють, та дошкільного навчального закладу за навчання дітей, збереження їх життя та здоров'я тощо.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до частини І статті 6 Сімейного кодексу, правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.

Частина 2 статті 6 Сімейного кодексу визначає, що малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Відповідно до статті 32 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 р. № 435-ІV (із змінами, далі - Цивільний кодекс) фізичні особи у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років мають неповну цивільну дієздатність.

Умови набуття та надання повної цивільної дієздатності визначаються статтями 34 та 35 Цивільного кодексу.

3 огляду на це, забирати з дошкільного навчального закладу своїх братів та/або сестер має право лише особа, яка досягла повноліття.